Boğaz'ın İki Yakası (6 Eylül - Güncellenmiş Versiyon)

1 Eylül tarihli ilk buluşmada sunulan proje fikrine gelen dönüşler şu şekilde özetlenebilir:

i) Vapurda yer alan dar bir odağa nispeten uzun ses tiyatrosu örnekleri üretilmesindense daha çok karakter ve kısa anlatıların yer aldığı bir format düşünülebilir. Böylelikle ortaya daha çeşitli ve renkli bir manzara çıkabilir.

ii) Katılımcı/yolcular için bireysel olarak kurulan dinleme deneyimi çeşitlendirilebilir, genişletilebilir ve daha oyunsu bir şekle büründürülebilir.

iii) Katılımcılar oluşacak hikayenin bir parçası olabilirler.

Yukarıdaki yorumlardan yola çıkarak güncellenen proje fikri aşağıdaki gibidir:

Yolcu/katılımcıları iskele veya vapurun içine yerleştirilen poster formatında bir resim karşılayacak (Resmin yerleştirileceği yerler belediyeden alınacak izinlere bağlı). Bu resim, içerisinde tekil ya da odak halinde bir çok karakter barındıracak. Nasıl bir resim hayal  edildiğinin anlaşılması adına Bosch'un "Dünyevi Zevkler Bahçesi" eseri:

Yolcular bu resmin yanına/altına yerleştirilen QR kodu okutarak resmin dijital versiyonunun olduğu bir web sitesine yönlendirilecekler. Kalabalık resme yaklaşıp içerisindeki karakterleri ya da odakları daha detaylı gördüklerinde, onların üzerinde "oynat" ya da "oluştur" butonu belirecek. Oynat butonu ile hali hazırda üretilmiş olan kısa ses tiyatrosu örneklerini/anlatılarını dinleyebilecekken diğer karakter/odakların tepesindeki "Oluştur" butonu sayesinde yolcu/katılımcılar için bir etkileşimli hikaye üretme alanı oluşturulacak. 

Kolektif hayal kurmak için bir zemin sunan, hikaye üretmeyi tetikleyen bu deneyimde yolcu/katılımcılar tıpkı sosyal medya platformları ya da haberleşme uygulamalarında olduğu gibi, birbirleriyle etkileşim halinde burada yaşananın ne olduğu, karakterin kim olduğuna dair tahminlerini altına ekleyebilecekler. Bu tahminler yazılı olarak, ses kaydı ya da video post ederek gerçekleştirilebilecek. Yolcu/katılımcılar isterse kendi tutarlılığı olan bir hikaye oluşturabileceği gibi isterlerse de birbirleri ile etkileşim halinde bir hikayeyi de sürdürebilecekler. Bu bölümün daha net hayal edilebilmesi için basit bir örnek verelim. Diyelim ki resme yakınlaşınca bir odak dikkatimizi çekiyor: Vapurda bir yaşlı kadın oturduğu koltuktan kalkmış ceketini giyiyor arkasındaki adam koltukta duran çantaya hamle yapmış. Bu resme bakan yolcular birbirinden farklı hikayeler üretebilirler: i) "Bence adam kadının çantasından para çalmak istiyor", ii) "Hayır çanta adamın ve o da vapurdan inmek için çantasına hamle yapmış", iii) "Adam yaşlı kadının unuttuğu çantayı ona vermek istiyor ama bir yandan da acaba içinden bir şey aşırabilir miyim diye düşünüyor ama kadın fark edecek ve olay çıkaracak", iv) "Adam yaşlı kadının torunu."  

Hikayeyi tahmin etme oyununa dahil olmak  istemeyenler ise deneyimin pasif de olsa bir parçası olarak sadece ses tiyatrosu örneklerini dinleyebilir ya da başkalarının paylaşımlarını incelemeyi tercih edebilirler.

Yapılan yorumlar ya da paylaşılan içeriklerde bir ayrımcı söyleme ya da hakarete engel olmak adına bir filtreleme sistemi kullanılması, hatta moderatör mekanizmasını devreye sokarak hızlı bir ön değerlendirme sisteminin tasarlanması gerekiyor.

Projenin gerçekleşmesi için gereken kadro oluşturuldu ve çalışmalar birbiriyle etkileşim halinde olacak şekilde 4 temel başlıkta yürütülecek:

  1. Resmin oluşturulması (Prototip için tablonun iki bölümüne dair denemeler gerçekleştiriliyor)
  2. Ses Tiyatrosu içeriklerinin üretilmesi (Proje yürütücüleri bu alanda çalışıyor)
  3. Web sitesinin ve hayal edilen deneyimin oluşması ( Bu alanda çalışan bir Web-developer ile anlaşıldı, belli denemeler gerçekleştirecek.)
  4. Vapurda posterlerin konumlandırılması (Bu konuda İBB’den izin bekleniyor.)
Kamusal Alanda Dijital Sanat / İstanbul
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram